radza_ekselent

Žurnalistas – tai šiuolaikinis terminatorius. Robotas, vykdantis tam tikras funkcijas ir misiją. Kokia ta misija, nustato korporacija, kuriai jis priklauso ir vykdo paskirtas funkcijas. Taip žurnalistą su terminatoriumi palygino Lietuvos žurnalistų sąjungos vadovas Dainius Radzevičius, gegužės 12 dieną dalyvavęs mokslinėje – praktinėje konferencijoje „Žiniasklaidos modelių transformacija skaitmeninėje terpėje“.

Idėja žurnalistus prilyginti robotams kilo iš filmo „Terminatorius: išsigelbėjimas“, kuriame veiksmas vyksta 2018 metais, kai nebelieka miestų ir pasaulyje prasideda naujas laikotarpis – viskas nyksta. D. Radzevičius tokį laikotarpį priskiria ir 2010 metais vyraujančiai Lietuvos žiniasklaidai: jei filme nebelieka miestų, tai čia nebėra autoritetų. Kai vyrauja nuolatinės mokesčių reformos, Lietuvos gyventojams rūpi tokios temos kaip pedofilija, finansinė krizė ar valdžios siūlomos pramogos – Seimo šou. Žurnalistas tapo nebeįdomus.

Continue reading „Šiuolaikiniai žiniasklaidos terminatoriai”

radza_ekselent

Blogas Media Medis spausdina šokiruojančią žinią – naujienų portalas Alfa.lt už interviu su politikais ima pinigus.

Nenoriu tuo tikėti, nes neseniai rašiau apie galimą panašią situaciją naujienų portale Delfi.lt. Tada mano abejonės buvo išsklaidytos – pinigų už interviu portalas neima. O kaip bus šį kartą? Ar Alfa.lt sugebės išsklaidyti tokias abejones? Nuoširdžiai to tikiuosi.

Kol kas apie tokį reiškinį informaciją gavome tik iš vieno šaltinio. Tačiau jei jį galėtų patvirtinti arba paneigti ir kiti šaltiniai, tuomet galėtume sužinoti tikrą tiesą – ima Alfa.lt pinigus už interviu ir nuomonių spausdinimą ar ne. Lauksime papildomų žinių. Ypač iš alfa.lt.

Continue reading „Kiek už interviu ima Alfa.lt? Noriu tikėti, kad jie pinigų neima”

video_cip

Gegužės 7-oji – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Ar ši data vis dar aktuali lietuviams? Ko pasigendame mūsų šiandieninėje žiniasklaidoje? Kokios dabartinės žiniasklaidos ydos? Kaip ir kodėl kinta žiniasklaidos vertybės? Su kokiais sunkumais susiduria dori, neparsiduodantys, prasmingų temų ieškantys plunksnos broliai? Artimiausiu metu portale Slaptai.lt ir laikraštyje “XXI amžius” bus paskelbti žurnalisto Gintaro Visocko pastebėjimai apie šiuolaikinės žiniasklaidos bėdas, klystkelius, sunkumus.

O dabar videostudija “SLAPTAI” skelbia nedidelį videoreportažą apie gegužės 7-ąją šventusius žurnalistus.

Continue reading „Žurnalistas – taip pat žmogus”

kedys_px600

Dienraštis “Vilniaus diena” kelia versiją: D.Kedžio mirtį slėpė savi: “Nors oficialia Drąsiaus Kedžio mirties priežastimi kol kas skelbiamas uždusimas, prokurorai įtaria, kad prie Kauno marių vyrą jau negyvą atnešė jo dėdė. Generalinėje prokuratūroje kalbama, jog pareigūnai jau turi surinkę įrodymų, kad D.Kedys tikrai kurį laiką slapstėsi užsienyje, tačiau likus maždaug savaitei iki savo mirties, grįžo į Lietuvą ir apsigyveno netoli Kauno esančioje Šlienavoje, savo dėdės Teisučio Markausko sodo namelyje“.

Continue reading „Žiniasklaidoje toliau kalbama apie D. Kedžio mirtį. Keliamos versijos, o kur tiesa?”

dainius_radzevicius_1

Žurnalistikos studentai kasmet švenčia Spaudos dieną. Smagu. Kasmet likus vos porai dienų iki Spaudos dienos (gegužės 7 d.) jaučiu mažą virpuliuką – tai šventė, kurią norisi atšvęsti kuo gražiau. Deja, niekada tiksliai nežinai, ar tai iš tiesų pavyks. Prieš tokią šventę kasmet kyla tie patys klausimai – kaip ir kur būtų geriau pagerbti prestižinių V. Kudirkos ir V. Gedgaudo vardo premijų laureatus, kaip šią dieną tapti solidariais kaip niekada, kaip įprasminti šią dieną ir pan.

Tačiau greta to visada kyla ir kiek kitokių minčių. Dar kartą prisimeni tai, kas neramina mūsų, žurnalistų profesinę gildiją. Ir kasmet gaunu ne vieną kolegų laišką su prašymu “ką nors palinkėti ar parašyti Spaudos dienos proga”.

Continue reading „Kokios mintys žurnalistams kyla artėjant Spaudos dienai?”

radzevicius_2

Šiuo metu sėdžiu Rygos oro uoste ir pakeliui į Europos žurnalistų federacijos kongresą kalbuosi apie žurnalisitikos kokybę su atsitiktinai sutiktu vienu nevyriausybinės organizacijos vadovu. Jo nuomone, Lietuvoje pakaktų investuoti 6 milijonus litų ir turėtume kokybišką žurnalistiką.

Keista, kad kokybiška žurnalistika matuojama pinigais. Bet kolega skaičiavo paprastai. Ir mane jis įtikino. Tiesa, jo nurodytos sumos buvo nuo 5 iki 8 milijonų litų. Bet nutarėme paimti beveik viduriuką. Ir pradėjome skaičiuoti, kaip tuos pinigus reikia investuoti.

Visų pirma, sutarėme, kad profesionalus žurnalistas pakankamai laisvas ir orus atsispirti pagundoms bus tada, jei galės būti finansiškai nepriklausomas. Oriam gyvenimui, anot kolegos, reikia maždaug 10 tūkstančių litų per mėnesį (įskaitant mokesčius socialiniam, sveikatos draudimui, pajamų mokesčius ir pan.).

Continue reading „Kiek reikia pinigų, kad Lietuvoje būtų pakankamai gerų žurnalistų?”

radzevicius_tttttttt

Kovo pabaigoje Panevėžio miesto apylinkės teismas nusprendė, kad garsioji Kauno pedofilijos byla turi būti papildyta. Tai reiškia, kad galutinio teismo verdikto šioje byloje dar teks gerokai palaukti ir teisiniai atsakymai į viešai keliamus klausimus visuomenę pasieks vėliau nei norėtųsi.

Šios aplinkybės verčia mus labai atvirai prisipažinti, kad tokia bylos eiga verčia politikus, teisėsaugą ir ypač žiniasklaidą labai atsakingai vykdyti savo pareigas – atsiriboti nuo bet kokių bandymų spekuliuoti šia tema viešoje erdvėje, manipuliuoti viešai prieinama ar neskelbtina ikiteisminio tyrimo medžiaga, taip pat spekuliuoti visuomenės jausmais.

Continue reading „Stabdykime pedofiliją ir spekuliacijas šia tema”

ltsr_herbas_m

Šių metų kovo 11-ąją buvę ir esami politikai iš Rusijos, Lietuvos, Estijos, Latvijos, Ukrainos bei Švedijos Seimo Konstitucijos salėje prasmingai diskutavo, kaip ir kodėl prieš du dešimtmečius žlugo sovietų imperija, kurią JAV prezidentas Ronaldas Reiganas buvo taikliai įvardinęs Blogio imperija. Tądien taip pat būta svarių pastebėjimų, jog taikiai, beveik be kraujo praliejimo sugriuvusi, Sovietų Sąjunga šiandien bando atsigauti naujais pavidalais. Imperijos atgaivinimo iniciatyva priklauso šiandieninei Kremliaus valdžiai. Beje, taikiai subyrėjusios, tačiau taikiai atsigaunančios imperijos pavyzdžių viešojoje erdvėje – užtektinai. Tik juos reikia mokėt pastebėti. Arba juos reikia norėt pastebėti.

Continue reading „Ar gali sovietmetis lietuviams būti savas?”

dainius_radzevicius_1

Kaip skelbia naujienų portalas delfi.lt (apie tai pranešė ir daugelis kitų žiniakslaidos priemonių), viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės “TNS LT“ duomenimis, 2009 m. šalyje reklamos rinka žiniasklaidos priemonėse krito 39,2 proc. Tai reiškia viena – krizė žiniasklaidai smogė labai stipriai.

Anot “TNS LT“, pernai per praėjusius metus reklamai žiniasklaidoje išleista 329,6 mln. Lt (įskaičiuojant žiniasklaidos kanalų apimties ir kitas nuolaidas). Šie skaičiai ne tik dar kartą primena kolegoms žurnalistams ir kitiems žiniasklaidos priemonių darbuotojams sunkius 2009 metus, bet verčia nerimastingai žiūrėti ir į 2010 metus.

Continue reading „Kas laukia žurnalistikos smunkant reklamos rinkai? Novatoriškiems bus lengviau”

dainius_radzevicius_1

Naujienų portalas delfi.lt praneša, kad jeigu Lietuvai kiltų pavojus iš išorės, 61,3 proc. mūsų šalies piliečių nepaimtų arba greičiausiai nepaimtų ginklo į rankas ir savo valstybės negintų.

Tas pats portalas skelbia, kad gelbėti mūsų tėvynę eitų tik 29,8 proc. šalies gyventojų. Argi tai mažai? Manau, kad šis skaičius normalus. Juk negalime į mūsio lauką siųsti visų savo moterų, vaikų ir senelių. Tai gal juos atmetus ir gautųsi tie 30 proc. karių? Juk straipsnyje nesakoma, ar tyrimo metu buvo klausta, kodėl žmonės neitų būtent su ginklu ginti savo šalies. O gal vertėjo paklausti išsamiau? Kita vertus, atidžiai pažiūrėję tyrimo pristatytmą galime įtarti, kad žymiai didesnė dalis Lietuvos žmonių visgi iš principo gintų tėvynę. Tik forma gynybos gali būti kitokia nei vien ginkluotas pasipriešinimas.

Continue reading „Ar lietuviai gintų savo tėvynę? Tyrimai sako, kad ne. Netikiu”

vasiliauskas_valdas

Dienraštis “Lietuvos žinios” ir jam vadovaujantis Valdas Vasiliauskas daužo bet kokią viltį, kad šis dienraštis dar turi už turinį atsakingą asmenį. Pats V. Vasiliauskas, matyt, nebenori būti redaktoriumi, nes jam pačiam jau sunku jausti atsakomybę net už savo žodžius.

Perskaičiau V. Vasiliausko “komentarą” (jei tai dar galima vadinti komentaru) vasario 9 dienos dienraštyje “Lietuvos žinios”. Nesinorėtų tokio komentaro sureikšminti. Bet visgi atkreipiau dėmesį tik į paties V. Vasiliausko žodžius, kurie labai gerai atspindi jo vidinę būseną.

Continue reading „Pyktis ir pagieža trukdo redaktoriui išlikti tikru žurnalistu”

Karate-moves

Lietuvos žurnalistų sąjungos Etikos komisija atsiuntė ilgai lauktą ir labai svarbų dokumentą, kuris, tikiuosi, padės žurnalistams ne tik aiškiau suprasti etikos normas, bet ir tinkamai įvertinti situacijas, kai žurnalistams siūlomos ar įteikiamos dovanos, kyla kitokie interesų konfliktai.

Nesinori nieko vertinti ar papildomai komentuoti. Tereikia paskaityti šias rekomendacijas. Prieš tai, matyt, verta priminti, kad Lietuvos žurnalistų sąjungos Etikos komisija siekia sukurti realią žurnalistų savitvarkos sistemą, pirmiausia patiems žurnalistams vertinant savo organizacijos narių etiką.

Dainius Radzevičius, Lietuvos žurnalistų sąjungos vadovas

Continue reading „Konfliktinės situacijos, į kurias pakliūna Lietuvos žurnalistai”

radzevicius_tttttttt

Lietuvos žurnalistų ir leidėjų savireguliacijos organizacijos ir žiniasklaidos veiklą prižiūrinčios kitos įstaigos vis dar bando kovoti su Visuomenės informavimo įstatymo pažeidimais. Nuolat bandoma skaidrinti žiniasklaidos veiklą, atskirti žurnalistiką nuo reklamos, bausti už paslėptą reklamą. Tačiau ši kova tampa vis sudėtingesnė.

Štai Alytuje veikia viena viešoji įstaiga, kuri vadinasi VšĮ “Dzūkijos krašto viešųjų ryšių technologijos”. Pavadinimas lyg ir pasako, kuo užsiima ši įstaiga – viešųjų ryšių technologijos. Bet nesuklyskite. Taip vadinama šios įstaigos įkurta CIKOS redakcija užsiima ir viešaisiais ryšiais, ir žurnalistika, ir dar kažkokiu tarpininkavimu:

Continue reading „Žurnalistika plius PR technologijos lygu naujo tipo verslas”

kubilius_stovi_1

Vyriausybė išplatino pranešimą spaudai, kuriuo kvailesniems žurnalistams priminė apie Premjero Andriaus Kubiliaus nuolatinį rūpestį bedarbyste. Tačiau pasiūlymai spręsti šią problemą – ne tik pavėluoti, bet dar ir be šviesos tunelio gale.

Štai kaip gražiai Vyriausybės spaudos tarnyba kartoja seniai visiems žinomą tiesą savo pranešimą spaudai “Kovai su nedarbu – neatidėliotini veiksmai” (man toks pavadinimas šiek tiek primena sovietmečio lozungus):

Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius ne kartą yra pabrėžęs, kad šiais metais pats svarbiausias Vyriausybės uždavinys – nedarbo mažinimas. Na jei jau Premjeras ne kartą tai pabrėžė, tai kažkaip nutariau prisiminti, kur apie tai skaičiau ar girdėjau pirmą kartą. Štai jau prieš kiek daugiau nei metus iš tiesų Premjeras prognozavo augsiantį nedarbą ir problemas. Apie tai kalbėjo ir radijo laidose, rašė apie tai ir įvairūs portalai.

Continue reading „“Neatidėliotini veiksmai” pagal Premjerą A. Kubilių – veiksmus galima ir atidėti!”

dainius_radzevicius_1

Į viešumą pradėjo lįsti vis daugiau žinių apie paslėptą reklamą televizijose. Sausio 20 dieną Lietuvos Radijo ir televzijos komisija (LRTK) nubaudė BTV vadovą, sausio 21 dieną tai pačiai BTV laidą gaminanti kompanija išsiuntinėje dideliam būriui organizacijų ir asmenų pasiūlymą už pinigus transliuoti paslėptą reklamą, o jau sausio 27 dieną baudžiama už paslėptą reklamą ir LNK vadovė.

Gal jau ne taip giliai tą reklamą paslepia televizijos laidų kūrėjai? O gal visi tapo budresni? Panašu, kad tos paslėptos reklamos yra žymiai daugiau, bet ir žmonės tampa budresni.

Continue reading „LNK laida „Sveikatos ABC” transliavo paslėptą reklamą. Gėda!”

kubilius_stovi_1

Šîandien jau drąsiai galiu sveikinti dabartinį Ministrą Pirmininką Andrių Kubilių. Jo paskutinis įrašas interneto dienoraštyje, reklamuojamame Vyriausybės tinklapyje, paskelbtas lygiai prieš metus. Sveikinu Premjerą su puikia viešųjų ryšių priemone ir jos unikalumu – tas pats įrašas išleika aktualus net vienerius metus!

Jau senokai rašiau komentarą “A.Kubilius: „Mes būsime tikrai veikli ir aktyvi Vyriausybė, tikra Permainų Vyriausybė”. Ar tikrai?”. Rašiau pernai. Lygiai taip pat pernai, tik kiek anksčiau, parašiau komentarą “Premjero gyvenimas užstrigo žiemą”.

Continue reading „Paskutiniam Premjero įrašui jo dienoraštyje sukanka vieneri metai”

radzevicius_2

Gruodžio mėnesį teko lankytis dviejuose įdomiuose Lietuvos žurnalistų sąjungos organizuotuose seminaruose – konferencijose, kur, be kita ko, buvo analizuojamos ir mūsų žiniasklaidą kamuojančios bėdos. Omenyje turiu gruodžio 9-ąją dieną Seime surengtą diskusiją, kaip Lietuvos ir kai kurių kitų šalių, pavyzdžiui, Rusijos, televizininkai, plunksnos broliai, radijo korespondentai aktyviai dalyvauja sudėtingose politinėse intrigose. O gruodžio 22-ąją svečiavausi Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS), Lietuvos vartotojų instituto ir Europos pabėgėlių fondo surengtame praktiniame seminare “Pabėgėlis daugiakultūriškumo kontekste”. Apie pirmąjį renginį jau šiek tiek rašiau pabrėždamas, jog dėl daugelio negerovių žurnalistai mažiausiai kalti, mat jie priversti žaisti pagal politikų primestas žaidimo taisykles.

Continue reading „Kaip ir kodėl žiniasklaida kuria tendencingus mitus”

radzevicius_anusauskas

Šių metų gruodžio 9-ąją dalyvavau Seimo diskusijoje, kurioje narplioti sudėtingi visuomenės ir žiniasklaidos tarpusavio santykiai. Diskusijoje dalyvavo daug žymių politikos, žiniasklaidos, visuomenės veikėjų. Maždaug trejetą valandų trukusiam renginiui vadovavo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas, parlamentarė Agnė Bilotaitė ir Žurnalistų sąjungos vadovas Dainius Radzevičius. Negaliu tvirtinti, jog ginčų popietė buvo neįdomi, jog tądien neišgirdau nieko naujo. Taip pat negaliu teigti, jog narpliotos temos – neaktualijos.

Ir vis dėlto tą diskusiją įvardinčiau kaip ne itin pasisekusią. Ji buvo tik konstatuojamojo pobūdžio. Tiesiog keliolika pašnekovų pažėrė daugiau mažiau žinomų duomenų apie šiandieninės lietuviškos žiniasklaidos bėdas, bet nepasiūlė konkrečių būdų, kaip galėtume išbristi iš korupcijos, neprofesionalumo, nepatriotiškumo, dezinformacijos liūno.

Continue reading „Ne vien žurnalistai kalti”

taikinys_1

Lietuva, Latvija, Ukraina ir Gruzija. Tokiu nepriklausomybę ir laisvę mylinčių šalių maršrutu keliaudamas lapkričio 18 dieną turėjau sau pripažinti – visoms minėtoms šalims tebegrasinama. Jų priešai ieško bent menkiausios galimybės smogti šių šalių nepriklausomybei.

Ankstyvą rytą Vilniaus oro uoste tokių minčių ir nuotaikų tikrai nepuoselėjau. Netgi priešingai – skrisdamas į Rygą jaučiausi pakiliai. Lengvas ir trumpas skrydis, jokio didelio biurokratizmo oro uoste. Vyksti į draugišką kaimyninę ES šalį ir gali tik džiaugtis, jog būtent lapkričio 18 dieną savo nepriklausomybės dieną švenčiančioje Latvijoje galėsi visus sveikinti su švente. Galėsi visiems šypsotis ir sulaukti ne mažiau padėkų už tai, kad prisiminei kaimyninės tautos ir valstybės vieną svarbiausių švenčių – dieną, kai tauta kaip niekada turi būti ir yra vieninga, stipri ir pakilios nuotaikos.

Continue reading „Krizės išsekintos Baltijos šalys – priešų taikinyje?”