Už kompiuterinių atakų slypi valstybės, bet beveik neįmanoma to įrodyti, rašo Marija Tereza Kometto laikraštyje Corriere della Sera.

XVI amžiuje korsarai, greta karinių laivynų, buvo naudojami karuose už viešpatavimą vandenynuose iki pat XIX amžiaus, kai pagal tarptautines sutartis tokia praktika buvo uždrausta.

Šiandien jie technologine prasme evoliucionavo, ir galime stebėti, kaip plinta nauja rūšis korsarų, ne taip ištroškusių kraujo, bet rafinuotesnių ir pavojingesnių: tai kiberkorsarai. Jie pramuša kibernetinės erdvės apsaugą, atakuodami privačius objektus, o taip pat bankus ir kompanijas, vyriausybines kompiuterines sistemas.

Continue reading „Naujieji hakeriai? Dirba valstybėms – kaip tai darė piratas Frensis Dreikas”

Rusų hakeris Jevgenijus Bogačiovas gali būti susijęs su Rusijos kibernetiniu šnipinėjimu JAV, Gruzijoje, Turkijoje ir Ukrainoje, – tokią prielaidą išsakė kompiuteriniai kriminalistai iš Olandijos Fox-IT kompanijos, padėjusios FTB kovoje su Bogačiovu, rašo Forbes. „Baltąją knygą“ tuo klausimu jie pristatė kasmetėje kibernetinio saugumo konferencijoje Black Hat Los-Andžele.

„Sklando gandai, kad Jevgenijus Bogačiovas, plačiajai visuomenei žinomas kaip Slavikas, galingo pinigų vagysčių viruso Zeus sukūrėjas, didelę laiko dalį leidžia kateryje Juodojoje jūroje. Kontaktų su žmonėmis jis vengia, daugiausia dėl to, kad FTB paskyrė 3 mln. dolerių premiją už pagalbą jam sugauti“, – rašo korespondentas Tomas Foks-Briusteris.

Continue reading „FTB „labiausiai ieškomas“ kibernetinis nusikaltėlis susijęs su Rusijos vykdomu Amerikos vyriausybės sekimu”

Efektas „nuo kibernetinio iki fizinio“ – tai situacija, kai hakeris veikia realųjį pasaulį  per virtualųjį pasaulį, dažnai sukeldamas katastrofiškų padarinių, rašo „Newsweek“. „Šio metodo pionieriais tapo amerikiečiai ir izraeliečiai dar 2009 metais“, – tvirtina žurnalistas Ovenas Metjuzas, remdamasis viruso Stuxnet, kuris išprovokavo tūkstančių urano sodrinimo centrifugų gedimus Irane, istorija.

„Bet dabar kiti žaidėjai, ypač rusai ir kinai, įsitraukia į žaidimą, kur kompiuteriniai tinklai per nuotolinį priėjimą naudojami žmonių gyvybei pavojingoms infrastruktūroms ir veiksmams sunaikinti, sakoma straipsnyje.

Continue reading „Hakeriai – gal pats galingiausias Rusijos ginklas”

„Amerikos žvalgyba ragina Barako Obamos administraciją patikrinti naują Amerikos sveikatos apsaugos tarnybos kompiuterinį tinklą, ar nėra kenksmingų programų, nes pasirodė pranešimų, kad prie svetainės rengimo prisidėję programuotojai, susiję su Baltarusijos vyriausybe“, – sakoma straipsnyje, išspausdintame laikraštyje Washington Times.

Žvalgybos tarnyba apie savo nuogąstavimus praėjusią savaitę pranešė JAV Sveikatos apsaugos ir socialinių tarnybų ministerijai, kuri atsakinga už HealthCare.gov tinklo parengimą. Konkrečiai sakoma, jog programuotojai iš Baltarusijos, buvusios sovietinės respublikos, palaikančios glaudžius ryšius su Rusija, įtariami įvedę kenksmingus kodus, kurie gali būti panaudojami kibernetinėse atakose.

Continue reading „Baltarusijos hakeriai įtariami sugadinę Amerikos svetainę”

Pastarųjų dienų pranešimai apie trapų kibernetinį saugumą tik patvirtina, kad visi visus šnipinėja…

Keletas Amerikos laikraščių perpasakoja šviežią kasmetinį pranešimą, kurį parengė Kalifornijos firma CrowdStrike, dirbanti kompiuterinio saugumo srityje. Žurnalistai aptiko dokumente kai ką sau naujo – pavyzdžiui, žinių apie programišių grupę, kurią firma praminė Energetic Bear.  

Continue reading „Atsargiai – rusų programišiai tampa vis pavojingesni”

Didžiosios Britanijos žvalgybos tarnybos, kartu MI 6 ir MI 5, kaip pranešama, uždraudė naudoti kompiuterius, pagamintus Kinijos Lenovo kompanijos, būgštaudamos, kad tos mašinos gana pažeidžiamos įsilaužimams, rašo Independent.

MI 5 ir Didžiosios Britanijos Vyriausybinio ryšio centro atliktas testavimas aptiko Lenovo pagamintų elektroninių kompiuterių schemoje modifikacijas, leidžiančias prieiti prie šių įrenginių be savininkų žinios.

Continue reading „MI 6 ir MI 5 atsisako naudotis Lenovo kompiuteriais”

Kinų programišiams pavyko prasiskverbti į Pentagono informacines sistemas ir pagrobti Amerikos ginkluotės, tarp jų lėktuvų ir raketų, brėžinius, praneša savo svetainėje Le Monde, tremdamasis laikraščiu The Washington Post.

Beje, kibernetiniai šnipai pasiekė raketinių kompleksų Patriot, daugiafunkcinės kovinio valdymo sistemos Aegis naujausios versijos, naikintuvo F-18, sraigtasparnio Blac Hawk ir brangiausio per visą Pentagono istoriją projekto – šturmuotojo F-35 – brėžinius.

Gynybos žinybos spaudos sekretorius Džordžas Littlas (George Little) įsitikinęs, kad šis atsitikimas niekaip neatsilieps Amerikos ginkluotųjų pajėgų kovinėms galimybėms. „Mes visiškai pasitikime savo ginkluotės sistemomis“, – pareiškė Dž.Littlas.

Continue reading „Kinų programišiai prasiskverbė į Pentagono informacines sistemas”

Tai atsitiko per nirtulingą dviejų interneto kompanijų konfliktą, pasakojama "Daily Mail" redakcijos žurnalistų straipsnyje. Viena nekomercinė kompanija Spamhaus bando blokuoti šiukšles, kaltindama kitą jas siuntinėjant.  Spamhaus tvirtina, kad yra labai smarkiai atakuojama. Numanomi kibernetiniai agresoriai – tie, kas nepatenkinti, kad Spamhaus įtraukė juos į „juodąjį sąrašą“.

Laikraštis spausdina buvusio NATO bunkerio Olandijoje nuotraukas, tvirtindamas, kad ten yra Cyberbunkerio štabas ir iš ten surengta didžiausia istorijoje įsilaužėlių ataka. Matyt, atakuojant nukentėjo ir paprasti vartotojai. „Milijonai žmonių jau pastebėjo sutrikimus naudojantis tokiais serveriais kaip Netflix, o taip pat sulėtintą portalų įsikrovimą“, – sakoma straipsnyje.

Leidinio duomenimis, viskas prasidėjo, kai Spamhaus įtraukė į „juodąjį sąrašą“ Olandijos Cyberbunekerį. Ekspertai perspėja: ataka gali sutrikdyti ir bankų paslaugas, ir elektroninio pašto darbą. Trečiadienį Egipto pakrančių apsauga sugavo tris narus, kurie perkirto povandeninį interneto kabelį. Tiesa, jų motyvai kol kas nežinomi.

Continue reading „Programišiai vos nesugriovė interneto visame pasaulyje”

Rusijos Federacinė saugumo tarnyba (FSB) gavo iš Rusijos prezidento mandatą kurti valstybinę kompiuterinių atakų prieš informacinius šalies resursus aptikimo, prevencijos ir padarinių likvidavimo sistemą.

Tai ambicingas uždavinys, ir Federacinė saugumo tarnyba turi pakankamai struktūrų, kad tuo užsiimtų – pavyzdžiui, tokios kaip Informacinio saugumo centras (CIB) ir Ryšių saugumo centras (CBS).

Tačiau neatmetama ir tai, kad Lubianka ne tik kovos su kompiuteriniais įsilaužėliais Rusijos teritorijoje, bet ir gaus priėjimą prie informacijos apie įsilaužėlių atakas visame pasaulyje.

Continue reading „FSB mažina atotrūkį”

Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas užklijavo savo kompiuterio web-kamerą lipnia juosta. Apie tai valstybės vadovas papasakojo konferencijoje, surengtoje duomenų apsaugos klausimais, praneša Interfaks‘as, remdamasis vietine žiniasklaida.

Kaip pažymima, prezidentas tvirtina, kad tokiu būdu jis nusprendė apsisaugoti, jeigu į jo kompiuterį įsibrautų įsilaužėliai.

„Prezidento nerimas, kad web-kamera gali atsidurti įsilaužėlių rankose, visiškai pateisinamas“, – pareiškė Estijos kompiuterių saugos tarnybos vadovas Hillaris Aarelaidas. Jis priminė, kad įsilaužus į kompiuterį nuotolinis vartotojas (įsilaužėlis) gali prieiti prie įrenginių, prijungtų prie šio kompiuterio.

Continue reading „Estijos prezidentas pasislėpė nuo internetinių įsilaužėlių”

nikolia_sarkozy

Prancūzijos savaitraščio “Express” duomenimis, kompiuterinio viruso pagalba buvo šnipinėjama Prancūzijos prezidento aparate. Taip rašo Marta Serafini laikraščio “Corriere della Sera” svetainėje.

„Istorija tarsi parašyta filmų apie šnipus scenaristo. Prancūzijos savaitraštis “Express” papasakojo, kad įsilaužėlis (matyt, amerikietis) sugebėjo pramušti „skylę“ Eliziejaus rūmų kompiuterinėje sistemoje. Ataka buvo įvykdyta tarp dviejų prezidento rinkimų turų, o tai politiniu požiūriu gana delikatus laikotarpis Prancūzijai“, – rašo leidinys.

Continue reading „Amerikietis įsilaužėlis prasiskverbė į Eliziejaus rūmų kompiuterius iki Fransua Hollando išrinkimo”

anonymus11

Programišių aktyvistų grupuotės „Anonymous“ nariais Rusijoje save pavadinę asmenys buvo trumpam sutrikdę net Kremliaus ir Rusijos prezidento interneto svetainių darbą.

Interneto svetainės kremlin.ru ir prezident.rf gegužės 9-ąją buvo nepasiekiamos mažiausiai 30 minučių.

„Russian Anonymous“ ne sykį buvo įspėję, kad blokuos vyriausybines svetaines ir taip demonstruos solidarumą su Maskvos protestuotojais. Tokią informaciją išplatino Rusijos televizija.

Continue reading „Rusų programišiai sugebėjo “nulaužti” ir oficialias Kremliaus svetaines”

anonymus

Programišiai ir vėl buvo įsilaužę į CŽV tinklalapį. Todėl tinklapis ilgokai buvo nepasiekiamas.

Kaip skelbia įtakinga užsienio žiniasklaida, tinklalapį greičiausiai atakavo programišiai, pasivadinę UGNnazi.

Manoma, kad ataka susijusi su anoniminių programišių judėjimu.

Specialistų pastangomis tinklapis pradėjo veikti, tačiau programišių atakos visame pasaulyje dažnėja. Gali būti, kad įsilaužimo metu buvo perimta slapta informacija.

Continue reading „Programišiai ir vėl įsilaužė į CŽV tinklalapį”

eimsas_oldridzas

Kompiuterinis šnipinėjimas – tai prisijungimas prie kompiuterių (arba jų pasiklausymas) be šeimininko žinios, turint tikslą nusikopijuoti slaptus duomenis arba juos sugadinti.

Paprastai specialiųjų tarnybų darbuotojai būtent taip ir kaupia slaptą informaciją.

Tuo pačiu praktikuoja ir kitokius nesankcionuoto prisijungimo prie kompiuterių metodus. “Virusai”, slapta perkelti į kompiuterį, gali sugadinti arba sunaikinti jame saugomą informaciją, o “programa – kurmis” – užprogramuoti neteisingas komandas, ir taip pat sutrikdyti kompiuterio darbą. Tokia programa, tarsi nematoma laikrodinė bomba, slypi sistemoje iki tam tikro laiko. Tačiau griežtai nustatytu laiku ji paleidžiama, ir “užplūsta” procesorių naikinančio veikimo komandomis.

Continue reading „“Šnipai-chakeriai dirbo KGB naudai nuo 1985 metų…””

anonymus11

Programišių grupuotė, pasivadinusi skambiu „Lenkijos pogrindis“ vardu, pradėjo masines atakas prieš oficialius Lenkijos vyriausybės tinklalapius.

Neoficialiomis žiniomis, programišių atakas išprovokavo oficialiosios Varšuvos planai ratifikuoti tarptautinę sutartį dėl kovos su internetiniu piratavimu.

Praėjusį savaitgalį kompiuterinių įsilaužėlių grupuotė „Anonymous“ pradėjo kryptingas atakas prieš Lenkijos prezidento, premjero ir parlamento svetaines. Programišiai teigia, jog tai – atsakas į planuojamą pasirašyti Tarptautinį prekybos susitarimą dėl kovos su intelektinės nuosavybės klastojimu (Anti-Counterfeiting Trade Agreement).

Continue reading „Programišiai iš “Anonymous” atakuoja valstybines Lenkijos internetines svetaines”

anonymus11

Stratfor yra žvalgybinio – analitinio pobūdžio Amerikos kompanija, dažnai prilyginama JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) šešėliui.

Kitaip tariant, Stratfor laikoma CŽV gimininga kompanija. Stratfor ir CŽV turi daug bendrų reikalų. Bet Stratfor laikoma privačia, bent jau oficialiai nieko bendro su valdžios struktūromis neturinčia kompanija.

Kitas Stratfor ypatumas – ji turi tūkstančius klientų, kuriems teikia savo analizes ir prognozes politikos, ekonomikos, žvalgybos klausimais. Stratfor klientų adresai – įslaptinti. Savo klientų adresus ir kontaktus Stratfor laiko didžiausioje paslaptyje.

Continue reading „Grupuotė “Anonymous” įsilaužė į Stratfor duomenų bazes”

latynina_in

Nederėtų aklai tikėti kiekvienu žymios Rusijos apžvalgininkės Julijos Latyninos žodžiu, pasakytu RTVi laidose “Kod dostupa”. Juolab kad J.Latyninos pozicija pastaruoju metu (ypač po vienos kelionės į Izraelį, apie kurią ji pati viešai prasitarė) tapo akivaizdžiai priešiška arabams ir žmogaus teisių gynėjams, o Izraeliui – palanki.

Tačiau jos pastabose, nepaisant kai kurių į akis krentančių tendencingumų, regiu dėmesio vertų pastebėjimų, aktualių Lietuvai. Štai kad ir paskutinioji “Kod dostupa” laida, kurioje J.Latynina analizuoja, kaip Rusija sėkmingai kariauja prieš Estiją ir Gruziją įvairiausio pobūdžio informacinius karus. Tame per RTVi televiziją parodytame J.Latyninos monologe įsiminė būtent pasakojimas apie rusiškus informacinius karus, kuriuos šiandieninė Kremliaus valdžia stengiasi laimėti “bet kokia kaina”.

Continue reading „“Hakerių” atakos dabar pavojingesnės už tankų ir desantininkų puolimus”

informacionnyje_info

Paskutinieji įvykiai Artimuosiuose Rytuose sukūrė mitą, esą diktatoriškus Egipto ir Tuniso režimus pavyko nuversti vien tik socialinių interneto tinklalapių Twitter ir Facebook pagalba.

Girdi, Twitter ir Facebook savo galybę pirmą sykį pademonstravo dar 2009-aisiais, kai socialiniai neramumai vos neišjudino diktatoriškos Irano valdžios.

Vakaruose jau manoma, jog reikiamu momentu internetinės technologijos gali labai nesunkiai atlikti tai, ką iki šiol buvo labai sunku sukurti autoritarinėse šalyse – stiprią opoziciją. Taigi Vakarų ekspertai, įskaitant ir žvalgybų analitikus, jau beveik neabejoja, kad stipri opozicija, galinti paimti valdžią rinkimų arba gatvių protestų pagalba, sukuriama be didesnio vargo. Tereikia pagalbon pasitelkti Twitter ir Facebook. Ir pergalė – garantuota.

Bet ar toks įsitikinimas – pagrįstas? Socialinių tinklaraščių ekspertas Jevgenijus Morozovas savo knygoje “Net Delusion” įrodinėja, jog tokio pobūdžio įsitikinimas, kai visos viltys sudedamos būtent į internetu platinamas žinutes, – mažų mažiausiai ginčytinas.

Continue reading „Tikros ir menamos kovos virtualiojoje interneto erdvėje”