eitanas_111

Gruodžio 7 dieną laikraštis “XXI amžius” išleido dar vieną specializuoto priedo “Slaptieji takai” numerį. Norintieji įsigyti popierinę “Slaptųjų takų” versiją turėtų kreiptis: gilanis.gintaras@gmail.com.

“Slaptuosiuose takuose” pasakojama apie pačias įdomiausias, sensacingiausias, skandalingiausias žvalgybines bei kontržvalgybines operacijas. Tiek sėkmingas, tiek ir gėdingai žlugusias. Nors rašome apie viso pasaulio slaptąsias tarnybas, tačiau pagrindinis mūsų dėmesys nukreiptas į tas valstybes, su kuriomis Lietuva turi bent minimalių sąsajų.

Šiandien skaitytojų dėmesiui pateikiame pasakojimą apie vieną iš labiausiai žinomų aukšto rango Izraelio slaptųjų tarnybų karininkų – Rafaelį Eitaną.

Continue reading „“Noriu būti toks pat žvalgas kaip ir Mata Hari””

fsb_01

Rusijos karinių jūrų pajėgų atsargos kapitoną Aleksandrą Nikitiną sulaikė 1996 metų vasario 6 dieną. Suėmė jį ne kas kitas, o būtent pagrindinė Rusijos slaptoji tarnyba – Federalnaja služba bezopastnosti (lietuviškai – FST).

Rusijos federalinės saugumo tarnybos FST pateikti kaltinimai skambėjo grėsmingai – kapitonas įtariamas tėvynės išdavimu. Suėmimo dieną kapitonas oficialiai, legaliai bendradarbiavo su garsia Norvegijos ekologine organizacija “Bellona”. Toje kompanijoje jis dirbo konsultantu. Todėl buvo akivaizdu, jog Rusijos Temidė kapitoną kaltina šnipinėjus Norvegijos Karalystei.

Continue reading „Pirmasis, kurį apkaltino bendradarbiavus su gamtosauginėmis organizacijomis šnipinėjimo tikslais”

esafotas_2

Maždaug prieš mėnesį Vilniuje viešėjo žurnalistų teises ginačios tarptautinės organizacijos “Reporteriai be sienų” (Reporters without Borders) atstovas. Pagrindinis vizito į Vilnių tikslas – susitikti su baudžiamąja byla už žurnalistinę veiklą nuteistu žurnalistu Gintaru Visocku.

“Reporteriai be sienų” darbuotojo ir portalą Slaptai.lt bei laikraštį “XXI amžius” atstovaujančio žurnalisto G.Visocko susitikimas užtruko keletą valandų. Kriminaliniu nusikaltėliu paverstam Lietuvos žurnalistui teko atsakyti į dešimtis klausimų. Svečias iš užsienio domėjosi viskuo, įskaitant ir konflikto su Lietuvos prezidento posto siekusiu generolu Česlovu Jezersku priežastis.

Continue reading „Žurnalisto Gintaro Visocko byla susidomėjo tarptautinė organizacija “Reporteriai be sienų””

capman_333

Šiandien, lapkričio 23 dieną, laikraštis “XXI amžius” išleido dar vieną priedo “SLAPTIEJI TAKAI” numerį.

Šis specializuotas “XXI amžiaus” priedas pasakoja apie pasaulio slaptąsias bei specialiąsias tarnybas.

“Slaptieji takai” leidžiami nebe pirmus metus. “Slaptieji takai” jau turi užtektinai gausų skaitytojų bei gerbėjų ratą. “Slaptuosiuose takuose” paskelbėme ne vieną šimtą publikacijų apie pačias drastiškiausias, aršiausias žvalgybines ir kontržvalgybines operacijas.

Beje, domimės visomis be išimties pasaulio žvalgybomis. Tačiau didžiausias dėmesys, žinoma, vis tik sukoncentruotas į tas organizacijas, kurios arčiausiai Lietuvos. Kitaip tariant, daugiausiai domimės tomis žvalgybomis ir kontržvalgybomis, kurios turi arba gali turėti bent menkiausių sąlyčio taškų su mūsų valstybe.

Continue reading „Šiandien “XXI amžius” – su specializuotu priedu “Slaptieji takai””

copy of kinija-zvalgyba

Kinija šiandien tapusi įtakinga ir galinga valstybe. Jau nebeįmanoma nesiskaityti su oficialiojo Pekino nuomone nei Vašingtonui, nei Briuseliui, nei Maskvai.

Tarptautiniai ekspertai sutartinai pripažįsta, kad ilgainiui kinietiška įtaka taps dar labiau pastebima. Žodžiu, Kinija – itin galingas politinis žaidėjas. Jos įtakos prisibijo visi, įskaitant ir NATO aljansą. O jei prisibijoma Kinijos politinės bei ekonominės galios, vadinasi, derėtų rimtai žvelgti ir į Kinijos žvalgybos keliamus pavojus. Iš tiesų, ką mes, europiečiai, žinome apie kinų slaptuosius agentus? Beveik nieko.

Slaptai.lt ir laikraščio „XXI amžiaus” skaitytojams pateikiame keletą įdomesnių faktų iš Kinijos žvalgybos istorijos.

Continue reading „Neįveikiama Kinijos žvalgyba”

kremlius_1111

Atsiverskime mūsų šalyje rusų kalba leidžiamo “Litovskij kurjer” vieną iš paskutiniųjų numerių. Lapkričio viduryje pasirodžiusiame 45-ame numeryje rasite nedidelį tekstelį, pasakojantį apie lapkričio 4-ąją – rusiškąją Vienybės dieną, kuri Rusijoje pradėta švęsti, beje, visai neseniai.

Ta nedidelė informacinio pobūdžio publikacija tarsi niekuo neišsiskirianti. Tiesiog Rusijos ambasadorius Lietuvoje ponas Vladimiras Čikvadzė pasakoja, kuo lapkričio 4-oji ypatinga visiems rusams – tiek Rusijos piliečiams, tiek Lietuvoje gyvenantiems rusakalbiams. Ambasadoriaus kalba – proginė. Daug gražių, abstrakčių, pompastiškų žodžių apie būtinybę rusų tautai vienytis.

Continue reading „Atsargiai – Rusijos ambasadoriaus dovana”

ds_bulgarija

2003-ųjų metų kovo 7-ąją buvo nušautas bulgaras Ilja Pavlovas. Snaiperio kulka vyrą pakirto vakare, kalbant telefonu prie firmos “Multigroup” būstinės Bulgarijos sostinėje Sofijoje, viename iš prestižinių rajonų. Ilja Pavlovas buvo bulgaras.

Tačiau mirties dieną jis jau turėjo Amerikos piliečio pasą. Tad nenuostabu, kad I.Pavlovo mirtimi susidomėjo JAV slaptosios tarnybos. Šis bulgarų kilmės amerikietis buvo labai turtingas. 1992 – aisiais tiek Bulgarijos, tiek JAV spauda rašė, jog I.Pavlovas – “multimilijonierius, turintis ambicijų artimiausiu metu tapti milijardieriumi”.

Beje, tuo metu daug kas įtarė, jog, palankiai susiklosčius aplinkybėms, šis vyras ilgainiui gali tapti vienu turtingiausių žmonių ne tik Bulgarijoje, bet ir visoje Europoje.

Continue reading „Kas nušovė bulgarą Ilją Pavlovą?”

bukauskas

Šių metų birželio 18-ąją tiek portale Slaptai.lt, tiek laikraštyje “XXI amžius” buvau paskelbęs straipsnį “Lietuvos žurnalistams ne ką lengviau nei kolegoms Rusijoje”. Minėtame rašinyje teigiau, jog žiniasklaidos priemonių atstovai persekiojami visur – ir diktatoriškose, ir demokratinėse šalyse. Skirtumas tarp Rusijos ir Lietuvos – minimalus. Kaimyninėje rytų valstybėje žurnalistai nutildomi šūvių, kastetų bei kalėjimų pagalba, Lietuvoje jie žlugdomi teisinėmis priemonėmis, įveliant juos į brangiai kaštuojančius teisminius maratonus ar ženkliai pakeliant žlugdančią mokesčių kartelę. Taigi “teisinės priemonės” – ne mažiau skausmingos už kruvinas beisbolo lazdas. Be to, mada kumščių pagalba susidoroti su bent kiek aštriau rašančiais leidėjais po truputį atkeliauja ir į Lietuvą. Juk krikščioniškosios minties, kultūros ir visuomenės leidinio “XXI amžius” savininkas Edvardas Šiugžda praėjusiais 2009-aisiais metais buvo žiauriai sumuštas greičiausiai tik todėl, kad drauge su šių eilučių autoriumi nusprendė leisti “Slaptuosius takus”.

Continue reading „Kas bando nutildyti visuomenės veikėją Gintautą Bukauską?”

siugzda_sumustas_2

2009 metų rugpjūčio 20 dienos pavakare Kaune įvyko, atrodo, menkas incidentas – dienos metu, 18 valandą (vasaros metu tai – labai ankstyvas laikas, jo nepriskirsi prie vakaro), troleibuse buvo sumuštas pagyvenęs vyriškis. Mušė du jaunuoliai, itin įsismarkavę būtent po to, kai juos, paskui beskubėjusį žmogų kažkodėl atsidūrusius tame pačiame troleibuse ir įžūliai triukšmavusius bei daužusius troleibuso įrangą, tas pagyvenęs vyriškis žodžiu paprašė nusiraminti. Atrodo, jaunuoliai to tik ir telaukė – tuoj pat jie sutartinai ėmė daužyti juos sudrausminti pamėginusį vyriškį. Panašu, kad chuliganams, iki tol vaidinusiems išgėrusius, bet staiga prablaivėjusiems, šis užsiėmimas teikė didelį malonumą. Taikydami į gyvybines kūno dalis jie mušė kaip tikri „profesionalai“.

Continue reading „Kodėl buvo sumuštas “XXI amžiaus” redaktorius”

kitaicai_2

Dar prieš keletą metų pagrindinė Lietuvos slaptoji tarnyba VSD itin rimtai ruošėsi kovai su terorizmu ir jau buvo pasiekusi rimtų, apčiuopiamų rezultatų. Tačiau nūnai ši tauri VSD misija sužlugdyta. Ją sugriovė mūsų politikai, neįžvelgiantys terorizmo keliamų pavojų, bei mūsų žiniasklaida, atkakliai tęsianti atakas prieš VSD. Maždaug taip viename iš paskutiniųjų savo komentarų “Lietuvos ryte” tvirtina buvęs VSD vadovas Mečys Laurinkus. Sunku ginčytis su buvusiu ilgamečiu VSD vadovu, kurį žurnalistas Virginijus Savukynas vienoje televizijos laidoje pakrikštijo “labiausiai informuotu žmogumi Lietuvoje”. Ir vis dėlto norėčiau nusistebėti: ar, analizuodamas terorizmo keliamas grėsmes, mūsų saugumas tikrai jau toks bejėgis, bedantis, pasyvus?

Continue reading „Kada pradėsime bijoti kinų”

slaptieji_spalvotas_sitas

Balandžio 21-ąją Edvardo Šiugždos vadovaujamas “XXI amžius” išleido naują specializuoto priedo “Slaptieji takai” numerį. Šiemet – tai jau ketvirtasis “Slaptųjų takų” numeris.

Per pastaruosius kelerius metus “XXI amžius” spėjo išleisti beveik 40-imt “Slaptųjų takų” numerių. Šiemet “Slaptieji takai” – jau spalvoti. Redakcija taip pat ieško galimybių priedą apie pasaulio slaptąsias tarnybas leisti ne vieną, bet du kartus per mėnesį bei jį pardavinėti pagrindiniuose Lietuvos spaudos kioskuose (kartu su “XXI amžiaus” priedu “Horizontai”, kuriuose gviledenami tarptautiniai reikalai). ”Slaptieji takai” – tai bendras “XXI amžiaus” ir visuomenės aktualijų portalo Slaptai.lt projektas. Išskirtinis mūsų bruožas tas, kad mes nebijome imtis sudėtingiausių, painiausių istorijų.

Continue reading „Balandžio 21-ąją laikraštis “XXI amžius” išleido dar vieną “Slaptųjų takų” numerį”

Latvijas_herbas

Šių metų vasario mėnesį kaimyninę Latviją sudrebino keistas skandalas. Valstybės pajamų tarnyba neteko apie 120 gigabaitų konfidencialios informacijos apie politikų, verslininkų, valstybės tarnautojų tikrąsias pajamas, sumokėtus ir nesumokėtus mokesčius, gautas premijas, finasinius interesus. Iš pradžių Latvijos valdžia į šį informacijos nutekėjimą rimtai nepažvelgė. Tiksliau sakant, neišsigando, jog visuomenė sužinos apie jų ne itin gražius sandorius, neteisėtai išsimokėtus priedus ar nuslėptus turtus.

Panikuoti Latvijos valdžia pradėjo tada, kai viešojoje internetinėje erdvėje pasirodė pranešimų apie mįslingą organizaciją 4ATA. Toji 4ATA pagrasino: “Per pastaruosius tris mėnesius sukaupėme begalę dokumentų apie nesąžiningai didelius priedus gaunančius, Latviją begėdiškiausiai apiplėšinėjančius, mokesčių mokėti nenorinčius šalies politikus”.

Continue reading „Latvijos politikus baugina mįslinga organizacija”

slaptieji_spalvotas_sitas

Kovo 17-ąją Edvardo Šiugždos vadovaujamas “XXI amžius” išleis dar vieną specializuoto priedo “Slaptieji takai” numerį. Šiemet – tai jau trečiasis “Slaptųjų takų” numeris.

Per pastaruosius kelerius metus “XXI amžius” spėjo išleisti beveik 40-imt “Slaptųjų takų” numerių. Šiemet “Slaptieji takai” – jau spalvoti. Redakcija taip pat ieško galimybių priedą apie pasaulio slaptąsias tarnybas leisti ne vieną, bet du kartus per mėnesį bei jį pardavinėti pagrindiniuose Lietuvos spaudos kioskuose (kartu su “XXI amžiaus” priedu “Horizontai”, kuriuose gviledenami tarptautiniai reikalai).

”Slaptieji takai” – tai bendras “XXI amžiaus” ir visuomenės aktualijų portalo Slaptai.lt projektas. Išskirtinis mūsų bruožas tas, kad mes nebijome imtis sudėtingiausių, painiausių istorijų.

Continue reading „Kovo 17-ąją pasirodys dar vienas “Slaptųjų takų” numeris”

slaptieji_spalvotas_1

Vasario 17-ąją Edvardo Šiugždos vadovaujamas “XXI amžius” išleido dar vieną specializuoto priedo “Slaptieji takai” numerį. Šiemet – tai jau antrasis “Slaptųjų takų” numeris. Per pastaruosius kelerius metus “XXI amžius” spėjo išleisti 37-erius “Slaptųjų takų” numerius. Šiemet “Slaptieji takai” – jau spalvoti. Redakcija taip pat ieško galimybių priedą apie pasaulio slaptąsias tarnybas leisti ne vieną, bet du kartus per mėnesį bei jį pardavinėti pagrindiniuose Lietuvos spaudos kioskuose (kartu su “XXI amžiaus” priedu “Horizontai”, kuriuose gviledenami tarptautiniai reikalai).

”Slaptieji takai” – tai bendras “XXI amžiaus” ir visuomenės aktualijų portalo Slaptai.lt projektas. Išskirtinis mūsų bruožas tas, kad mes nebijome imtis sudėtingiausių, painiausių istorijų.

Continue reading „Tegul bus nedidelė paslaptis…”

video_cip

Slaptųjų tarnybų intrigomis besidomintys skaitytojai, be abejo, bus girdėję Olego Alkajevo pavardę. Šis aukšto rango Baltarusijos vidaus reikalų ministerijos karininkas šiuo metu išvykęs iš Baltarusijos. Jis legaliai gyvena Vokietijoje. Būtent gyvendamas Vokietijoje jis ir parašė daug triukšmo sukėlusią knygą “Rastrelnaja komanda”. O.Alkajevas savo knygoje atvirai pasakoja, kaip ne vienerius metus vadovavo mirties bausmę Baltarusijos kalėjimuose vykdančiai komandai, kaip ėmė įtarti, jog pistoletas, kuriuo buvo nušaunami mirties bausme Baltarusijoje nuteisti kaliniai, slapta panaudojamas politinių prezidento Aleksandro Lukašenkos oponentų žudymui…

Vasario 17-ąją “XXI amžius” išleis naują “Slaptųjų takų” numerį, kuriame bus paskelbta recenzija apie knygą  “Rastrelnaja komanda”. O dabar paklausykite, kokį įspūdį Olego Alkajevo išpažintis “Rastrelnaja komanda” paliko Lietuvoje politinio prieglobsčio paprašiusiam baltarusiui Igoriui Suchorukovui, Baltarusijos tikrovę pažįstančiam ne iš pasakojimų, bet savo kailiu.

Continue reading „Olego Alkajevo knygos “Rastrelnaja komanda” ypatumai”

Sylvanus Morley

Konkistadorams ir jų palikuonims majų žemės buvo mažiausiai prieinamos fiziškai (apaugusios džiuglėmis), todėl apie majus iki XIX amžiaus buvo žinoma išties labai mažai (kur kas daugiau apie actekus, inkus). Net XX a. pradžioje dar nedaug kas buvo įžengęs į Jukatano pusiasalį, kitas majų žemes, kuriose slėpėsi ir tebesislepia daug nuo Vakarų civilizacijos akių nutolusių turtų – piramidžių, senovinių stelų, skulptūrų, senųjų kultūrų liekanų.

Continue reading „Šnipas, kuris atrado 2012-uosius”

stebejimo_kamera_0

“Slaptieji takai” sulaukė mįslingo skambučio. Skambinta iš telefono – automato gatvėje, kad nebūtų, matyt, įmanoma nustatyti skambinusiojo kontaktų. Su nedideliu akcentu lietuviškai kalbėjęs vyriškis paprašė susitikti ne itin triukšmingoje Vilniaus vietoje. Greičiausiai – kavinėje. Skambinęs vyriškis tvirtino turįs mus dominančios informacijos. Kokios – nepasakė. Tik trumpai pabrėžė, kad informacija  – verta dėmesio. Sutartą dieną ir sutartą valandą atvykau į nurodytą kavinę. Tačiau užsisakęs kavos netrukus sulaukiau to paties žmogaus skambučio. Jis ir vėl skambino iš telefono – automato gatvėje. Šį sykį prašė po pusvalandžio atvykti į kitą netoliesę esančią užeigą. Tvirtino, jog kitaip pasielgti negalįs. Susitikimo vietą neva būtina pakeisti. Paskui susitikimo vietą dar sykį pakeitė.

Continue reading „Mįslingas susitikimas su kriminalinio pasaulio atstovu”

gaisras_tambovas

2009-ųjų metų rugsėjo mėnesio 14-ąją spaudoje pasirodė pranešimų, jog Rusijos mieste Tambove vos ne iki pamatų sudegė slaptoji 16-osios GRU brigados specialiųjų pajėgų (vadinamasis specnazas) štabo dalis. Pasak į spaudą patekusios skurdžios informacijos, per incidentą supleškėjo itin slapti Rusijos vyriausiosios žvalgybos valdybos (rusiškai – GRU) žinioje buvę dokumentai.

Gaisras kilo rugsėjo 13-ąją, apie 10 valandą ryto. Gaisrui priskirtas antrasis pavojingumo laipsnis. Teritorija, kurią apėmė liepsna, sudarė maždaug 400 kvadratinių metrų. Gaisrą gesino 17-a gaisrininkų brigadų, į įvykio vietą atvykusių per trejetą minučių. Pažaboti ugnį pavyko tik maždaug po aštuonių valandų.

Continue reading „Paslaptingas gaisras Rusijos karinėje bazėje Tambove”

pavojinga_2

Lietuvos slaptųjų tarnybų padangėje nuskambėjo dar viena nerimą kelianti žinia. Pasirodo, pagrindinės mūsų slaptosios tarnybos vadovas Povilas Malakauskas yra užtektinai turtingas žmogus. O įtikinamų paaiškinimų, kokie aitvarai sunešė milijonus visą gyvenimą valstybės tarnyboje dirbusiam pareigūnui, – nėra. Neabejoju, jog VSD generalinis direktorius turi užtektinai dokumentų, teigiančių, esą turtai uždirbti sąžiningu būdu. Tačiau lietuviška patirtis byloja ką kitką: visą gyvenimą valstybės tarnyboje besidarbuojantis pareigūnas vargu ar gali susikrauti milijonus. O juk P.Malakauskas niekad nebuvo verslininkas. Paskutiniuosius keliolika metų jis darbavosi būtent valstybinėse institucijose, kurių pavadinimai – KAM, STT, VSD. Nejaugi šių slaptųjų bei specialiųjų tarnybų darbuotojų atlyginimai tokie dideli, jog įgalina susitaupyti vieną kitą milijoną?

Continue reading „Finansinių skolų turintys žvalgybininkai negali būti patikimi”

milijonas_doleriu

Spalio 21 dieną laikraštis “XXI amžius” išleis dar vieną specializuoto priedo “SLAPTIEJI TAKAI” numerį. Šį kartą “Slaptuosiuose takuose” bus svarstoma, kaip galėjo atsitikti, kad visą gyvenimą valstybinėse institucijose pradirbę mūsų slaptųjų tarnybų pareigūnai sugebėjo užsidirbti gražaus pinigėlio. Pavyzdžiui, VSD generalinis direktorius Povilas Malakauskas, prieš tai dar dirbęs STT (Specialiųjų tyrimų tarnyboje – vadovu) bei KAM (Krašto apsaugos ministerijoje – viceministru). Netrukus pasirodysiančiame “Slaptųjų takų” numeryje taip pat bus klausiama, ar pagirtina padėtis, kai, sakykim, visas Lietuvos slaptąsias bei specialiąsias tarnybas kontroliuojantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas turi įsipareigojimų bankams. Juk mes puikiai žinome, kokios bėdos ištiko ne pagal kišenę gyvenusį CŽV agentą Oldridžą Eimsą. Gal šis palyginimas – ir nekorektiškas, tačiau žvalgybos specialistų skolos, kreditai bei bankiniai laidavimai turėtų rūpėti valstybėms, kurios nori išvengti išdavysčių, informacijos nutekėjimo bei dvigubų agentų įtakos.

Continue reading „CŽV agentas, slapyvardžiu “Milijonas””