Sedrikas Belfradžas – žymus kinokritikas, laikraščių savininkas, donžuanas, reklamos subtilybių žinovas.
Sedrikas Belfradžas – žymus kinokritikas, laikraščių savininkas, donžuanas, reklamos subtilybių žinovas.

Sedrikas Belfradžas – žymus kinokritikas, laikraščių savininkas, donžuanas, reklamos subtilybių žinovas. Tokiu jį laikė dauguma bendradarbių, draugų, pažįstamų.

Tačiau niekas iš aplinkinių nė neįsivaizdavo, jog šis vyras dar gali būti ir sovietų šnipas. Kuo remdamasis tokią švadą brėžia žurnalistas Semas Džonsas? Ogi Didžiosios Britanijos slaptoji tarnyba MI 5 išslaptino pluoštą dokumentų, kurie leidžia būtent taip manyti.

Be to, remiantis išslaptinta byla, galima daryti išvadą, esą Sedrikas Belfradžas buvo toks pat reikšmingas kaip ir vadinamojo Kembridžo penketuko šnipai. Jam tik labiau pasisekė. Jis išvengė teismo.

Sedriko Belfradžo byla atskleidžia reikšmingų, bet iki šiol mažai kam žinomų niuansų. Taigi tik dabar aiškėja, kaip Sovietų Sąjungos žvalgyba sugebėjo giliai infiltruoti savo atstovus į britų visuomenę Antrojo pasaulinio karo metais ir kaip britų politinis elitas apie tai dabar nenoriai diskutuoja.

Įdomu, kad 1942 – 1944 metais ponas Belfradžas buvo ne tik britų slaptosios tarnybos MI 6 darbuotojas, bet ir svarbų, įtakingą postą užimančio britų žvalgo Viljamo Stivensono (rūpinosi britų saugumo koordinavimo reikalais Niujorke) dešiniąja ranka. Ironiška, bet būtent tada ponas Belfradžas ir talkino sovietų tarnyboms. Kristoferis Endriu, buvęs oficialus MI 5 istorikas, tvirtina, jog buvo metas, kai sovietų žvalgyba labiau vertino Sedriką Belfradžą nei Kimą Filbį.

Iškalbinga dar ir tai, kad ponas Belfradžas niekad neslėpė savo politinių įsitikinimų bei simpatijų. 1930-aisiais jis priklausė komunistų partijai, 1940-aisiais buvo įkūręs prokomunistinį laikraštį. Tiesa, 1950-aisiais metais jį pasmerkė Komisija, nagrinėjusi antiamerikietiškos veiklos apraiškas JAV (JAV senatoriaus Dž.R.Makarčio įsteigta komisija).

Tačiau pono Belfradžo patikimumu britai pradėjo abejoti tik tuomet, kai JAV šį kinokritiką ir donžuaną išvijo iš Amerikos dėl simpatijų komunistams. Vėliau paaiškėjo, kad ponas Belfradžas informuodavo Kremlių apie pasitarimus, kuriuose dalyvaudavo Didžiosios Britanijos premjeras Vinstonas Čerčilis. 1945-aisiais metais į JAV persikėlė Belfradžo kuratorė Elizabeta Bentli. Kartu su savimi ji išsivežė ir 30-ies agentų bylas.

Federalinis tyrimų biuras (FTB) apklausė poną Belfradžą 1947-aisiais metais. Jis prisipažino talkinęs sovietų žvalgybai, neneigė apie sovietams perduotus slaptus dokumentus. Tačiau jis tvirtino, jog tai – „mažytė smulkmena“. Jis bandė įrodyti, jog „tokias smulkmenas“ jis sovietams perduodavo remdamasis MI 6 įsakymu. Suprask, tokiu būdu jis mulkino sovietus: jiems teikdavo mažai reikšmingas žinias, o iš jų gaudavo kur kas vertingesnių paslapčių.

FTB paprašė britų kolegų paaiškinimo. Tačiau britai atsakė, jog įstatymai jiems neleidžia suteikti informacijos apie poną Belfradžą. Tačiau gali būti, jog britai bijojo, jog amerikiečių slaptosios tarnybos, sužinojusios visas smulkmenas apie klaidas, nustos jais pasitikėti ir nutrauks bet kokį bendradarbiavimą.

Šiuo metu žinoma, jog MI 5 ilgokai sekė Belfradžo pėdsakais. Bet MI 5 agentams taip ir nepavyko užfiksuoti naujų Belfradžo kontaktų su sovietų slaptosiomis tarnybomis, įskaitant ir KGB. Žymus kino kritikas ir moterų gerbėjas Belfradžas mirė 1990-aisiais Meksikoje.

Informacijos šaltinis – „The Financial Times“.

2015.08.25; 06:39

Sovietų šnipas Kimas Filbis (Kim Philby) sugebėjo nukreipti nuo savęs įtarimus, preventyviai nurodęs Britanijos valdžiai kitus vadinamosios Kembridžo šnipų grupės dalyvius.

Apie tai rašo The Times, remdamasis neseniai išslaptintais archyvų dokumentais.

Įvykiai, apie kuriuos kalbama, prasidėjo XX amžiaus šeštojo dešimtmečio pradžioje. Šiek tiek prieš tai, „1949 metais, amerikiečių kriptoanalitikams pagaliau pavyko iššifruoti dalį pranešimų, siųstų iš Maskvos karo metais.

Continue reading „Kad išsigelbėtų, Kimas Filbis išdavė ir šnipus bendraminčius”

Kad šiandien žinome, kas buvo Richardas Zorgė, – dėkingi turėtume būti kosmonautui Jurijui Gagarinui. Taip, būtent kosmonautui J.Gagarinui, žmogui, kuris pirmasis kosminiu laivu apskrido Mėnulį.

Tuometinė Sovietų Sąjungos valdžia nė neketino informuoti visuomenės, kad ji Antrojo pasaulinio karo metais Japonijoje turėjo sumanų, ištikimą žvalgybininką, teikusį itin svarbios informacijos. Pavyzdžiui, pranešusį, kada tiksliai fašistinė Vokietija užpuls SSSR, taip pat informavusį, jog militaristinė Japonija neketina pulti sovietų šalies, todėl Stalinas galįs Sibiro divizijas drąsiai permesti į Vakarų frontą.

Continue reading „Žvalgybos enciklopedija: Richardo Zorgės mįslės”

Margareta Hok (g. 1935) – Vakarų Vokietijos prezidento Richardo fon Vaiczekerio (Richard von Weizsäcker) biuro sekretorė, suimta apkaltinus šnipinėjimu.

BFV (Konstitucijos apsaugos tarnyba – VFR kontržvalgyba) pranešė, kad Hok dirbo Vakarų Vokietijos prezidentų administracijose nuo 1959 metų iki pat suėmimo 1985 metų rugpjūtį.

Jos vardas yra greta kelių kitų sekretorių, kurias (sekso pagalba) užverbavo KGB ir Štazi (Rytų Vokietijos žvalgyba) bendradarbiai.

Margaretą Hok išdavė KGB perbėgėlis Olegas Gordijevskis.

Continue reading „Žvalgybos enciklopedija: prezidentą išdavusi sekretorė”

Apsikeitimas šnipais – sugauto ir nuteisto agento ar priešiškos specialiosios tarnybos bendradarbio perdavimas priešui mainais į savo sučiuptą agentą ar žvalgą. Šaltojo karo metais nemažai tokių operacijų surengė Volfgangas Fogelis.

Bene labiausiai išgarsėjo Amerikos šnipinėjimo lėktuvo U–2 piloto Frensio Gario Pauerso (Francis Gary Powers) apkeitimas į nuteistą sovietų šnipą Rudolfą Abelį 1962 metų vasario 10 dieną Berlyne. Kitas žymus apkeitimas vyko 1964 metų balandžio 22 dieną kontrolės punkte Špandau Vakarų Berlyne: anglas Grevilas Vinas (Grewille Wynne) buvo iškeistas į sovietų šnipą Gordoną Londsdeilą (Gordon Lonsdale). G.Vinas buvo tarpininkas tarp Amerikos ir Britanijos žvalgybų iš vienos pusės ir pulkininko Olego Penkovskio – iš kitos.

Continue reading „Žvalgybos enciklopedija: „apsikeitimas šnipais – sudėtinga operacija””

Alanas Nunas Mejus (Alan Nunn May, 1912-2003) – britų branduolinės fizikos mokslininkas, šnipinėjęs Sovietų Sąjungai. Jis dirbo Kanadoje atominės bombos kūrimo projekte.

Alanas Nunas Mejus išpažino komunistinę ideologiją dar nuo studijų Kembridžo universitete, kurį baigė 1933-aisiais metais. Kiti tos komunistų kuopelės nariai buvo Haroldas (Kimas) Filbis (Harold Kim Philby) ir Donaldas Maklinas (Donald Maclean), vėliau tapę garsiojo „Kembridžo penketuko“ nariais.

A.N.Mejus taip pat išgarsėjo kaip radikalus mokslinių darbuotojų profsąjungos Kembridžo filialo narys.

Continue reading „Žvalgybos enciklopedija: sovietams tarnavęs Alanas Nunas Mejus”

Vienas iš Žemutiniojo Manheteno kvartalų pavadintas Samiuelio Diksteino vardu. Tai buvęs JAV Atstovų rūmų narys ir valstijos Aukščiausiojo teismo teisėjas, praneša The New York Times tinklaraštyje žurnalistas Semas Robertsas (Sam Roberts).

„Išaiškėjo, kad S.Diksteinas buvo ir SSSR slaptas agentas“, – rašo autorius. Tiesa, kai Niujorko miesto taryba jo garbei taip pavadino kvartalą – o tai buvo prieš 50 metų – apie S.Diksteino dvilypį gyvenimą neįtarė net FTB.

Ketvirtajame dešimtmetyje S.Diksteinas garsėjo kaip radikalų persekiotojas. Jis buvo Antiamerikietiškos veiklos pakomitečio vicepirmininkas ir Imigracijos reikalų komiteto pirmininkas.

Bet dešimtmečio pabaigoje pagrindiniu S.Diksteino taikiniu tapo nacistai ir antiamerikiečiai, kurie pastariesiems simpatizavo. „Matyt, tokia pozicija turėjo patikti rusams“, – komentuoja autorius.

Continue reading „Niujorke tebėra sovietų šnipą menančių ženklų”

Sprendžiant iš neseniai išslaptintų dokumentų, FTB nerimavo, kad spalvingas žiniasklaidos magnatas Robertas Maksvelas – sovietų šnipas, mėginęs panaudoti savo leidyklas žvalgybiniams duomenims siųsti, praneša "The Daily Mail".

„R.Maksvelo bandymai spausdinti mokslinius straipsnius iš geriausių JAV universitetų rusų kalba ne kartą kėlė įtarimus vedantiesiems mokslininkams“, – rašo žurnalistas Robas Kuperis.

Nuo šeštojo dešimtmečio pabaigos iki septintojo dešimtmečio pabaigos, kai R.Maksvelas plėtojo savo biznio imperiją "Pergamon Press" Jungtinėse Amerikos Valstijose, jis buvo slapta tikrinamas. FTB padarė išvadą, kad R.Maksvelas nesusijęs su šnipinėjimu ir 1957 metais bylą nutraukė. Bet mokslininkai ir toliau kalbėjo, kad magnatas užsiima šnipinėjimu.

Continue reading „Vakarų leidybos magnatas Robertas Maksvelas buvo sovietų šnipas?”

moteris_tyrinetoja

Džudit Koplon – JAV Teisingumo ministerijos tarnautoja, šnipinėjusi Sovietų Sąjungos naudai.

Džudit Koplon gimė Brukline (Niujorke). Barnard‘o koledže studijavo rusų kalbą. Baigusi mokslą 1943 metais ji pradėjo dirbti Teisingumo ministerijos Niujorko kontoroje, o 1945 metais persivedė į šios žinybos centrinį aparatą Vašingtone.

Continue reading „Žvalgybos enciklopedija: Džudit Koplon išdavystė”

Išėjo knyga, kurioje pasakojama, kas iš tikrųjų atsitiko Breton Vudse (Bretton Woods, JAV) 1944 metų liepą, praneša "The Washington Post" tinklaraštis. Tada viso pasaulio finansų lyderiai sukūrė globalinės monetarinės sistemos projektą, susitarė įsteigti Tarptautinį Valiutos Fondą ir Pasaulinį Banką – apskritai suformavo ekonominę „pasaulio tvarką“, kuri išliko iki šiol, primena žurnalistas Neilas Irvinas. 

Bet mums nepapasakojo visos tiesos, įtikinėja amerikiečių ekspertas Bennas Steilas (Council on Foreign Relations) savo knygoje „Mūšis Breton Vudse: Džonas Meinardas Keinsas, Harris Deksteris Vaitas ir naujos pasaulinės tvarkos formavimas“ (The Battle of Bretton Woods: John Maynard Keynes, Harry Dexter White, and the Making of a New World Order).

Continue reading „Kaip Sovietų šnipas užtikrino Amerikos finansinį viešpatavimą”

Haris Goldas (Harry Gold, 1910–1972) – amerikiečių chemikas, tiesiogiai dalyvavęs „atominės šnipų grupės“ veikloje. Atliko pagrindinio grupės agento Klauso Fukso kurjerio vaidmenį.

Tikroji Hario Goldo pavardė Henrikas Goldonickis. Jis gimė Rusijoje, bet jau 1914 metais jo šeima persikėlė į Jungtines Amerikos Valstijas. 1922 metais H.Goldas tapo Amerikos piliečiu. Jis studijavo taikomąją chemiją Pensilvanijos universitete, o vėliau lankė Drekselio technologijos institutą Haviero universitete.

H.Goldo bendradarbiavimas su sovietų žvalgyba, sprendžiant iš visko, truko nuo 1934 metų baigiant 1945 metais.

Jis perduodavo rusams slaptą informaciją apie Amerikos atominę programą, kurią pats gaudavo iš britų mokslininko K.Fukso ir mechaniko Deivido Gringlaso, dirbusių atominėje laboratorijoje Los Alamose.

Continue reading „Iš žvalgybos enciklopedijos: “atominės šnipų grupės” atstovas Haris Goldas”

lakammmm_1

Ami Ajalonas, kontradmirolas (g. 1945) – pirmasis Šin-Bet (Izraelio kontržvalgybos tarnybos) šefas, kuris į pareigas buvo paskirtas viešai, ir pirmasis jūrų karininkas, vadovavęs tai žinybai. Jis tapo Šin-Bet direktoriumi 1996-ųjų metų sausį.

Ami Ajalonas pakeitė išėjusį į atsargą Karmį Giloną, kuris prisiėmė visą atsakomybę už tai, kad Šin-Bet nesugebėjo užkirsti kelio pasikėsinimui į Izraelio ministrą pirmininką Icchaką Rabiną 1995 metų lapkričio 4-ąją, per kurį šis buvo nužudytas (dar anksčiau I.Rabinas prašė A.Ajalono užimti Šin-Bet direktoriaus postą).

Continue reading „Iš žvalgybos enciklopedijos: Ami Ajalonas, Džonas Baronas ir Frenkas Bosardas”

glinikes_tiltas

Volfgangas Fogelis (Wolfgang Vogel) Rytų Vokietijos advokatas, kurio specializacija buvo organizuoti pasikeitimą šnipais. Ir ne bet kada, o būtent „šaltojo karo“ laikotarpiu.

Jo pirmasis laimėjimas – sovietų šnipo nelegalo pulkininko Rudolfo Abelio iškeitimas į Sovietų Sąjungoje numušto Amerikos žvalgybinio lėktuvo U–2 pilotą Frensį Garį Pauersą, kurį rusai buvo įkalinę apkaltinus šnipinėjimu. Pasikeitimas įvyko 1962 metų vasarį Berlyne ant Glinikės tilto per Havelio upę.

Continue reading „Advokatas, kurio specializacija – organizuoti pasikeitimą šnipais”

kgb_agente

Džonas Vokeris (jaunesnysis) – JAV KJP dimisijos karininkas, suimtas 1985 metais, apkaltinus šnipinėjimu Sovietų Sąjungos naudai. Džonas Vokeris (John Walker, g. 1937) surinko šnipų grupę, į kurią įėjo jo sūnus Maiklas Vokeris ir brolis kapitonas leitenantas Artūras Dž. Vokeris, o taip pat vyresnysis radistas Džeris A. Vitvortas (visi trys tarnavo JAV KJP).

Džono Vokerio byla tapo didžiausia šnipinėjimo byla per visą Amerikos karinio jūrų laivyno istoriją, o jo grupės padaryta žala – pati rimčiausia. Dž. Vokeris, galėjęs prieiti prie pačių slapčiausių užšifruotų medžiagų, tapo šnipu, galimas dalykas, 1967 metais (atėjęs į Sovietų ambasadą Vašingtone ir savanoriškai pasiūlęs savo paslaugas), kai tarnavo povandenininkų mokomajame centre Čarlstone Pietų Karolinos valstijoje. Tada ten Dž.Vokeris ir nusipirko barą ir restoraną.

Continue reading „KGB sugebėjo perimti daugiau kaip milijoną Amerikos slaptųjų pranešimų”

fbi_autobusas

Mortonas Sobelas (Morton Sobell) – senas asmeninis Džulijaus Rozenbergo draugas ir „Atominės šnipų grupės“ Niujorke narys. Kaip ir Dž. Rozenbergas, Mortonas Sobelas (Morton Sobell) buvo kilęs iš Rusijos žydų šeimos, savo laiku emigravusios į Jungtines Amerikos Valstijas. Buvę bendrakursiai Niujorko koledže, Mortonas ir Džulijus liko artimi draugai ir jį baigę.

Pirmą kartą Amerikos kontržvalgyba atkreipė dėmesį į M.Sobelą 1941 metų sausį, kai jis ir Maksas Elitčeris (Max Elitcher), abu tada dirbę KJP ministerijoje, pavėžėjo M.Sobelo automobiliu manifestantus, dalyvavusius vieno iš JAV pacifistinių komitetų organizuotoje manifestacijoje prieš šaukimą į armiją.

Continue reading „Iš žvalgybos enciklopedijos: Mortonas Sobelas – “atominės šnipų grupės” narys”

morisas-koenas

Taip, Morisas Koenas buvo vienas žymiausių Sovietų Sąjungos šnipų.

Kartu su savo žmona Lona jis, Morisas Koenas (Morris Cohen, 1910 – 1995)), Rusijoje iki šiol traktuojamas kaip vienas iš žymiausių Sovietų žvalgybos agentų, paskyrusių tam visą savo sąmoningą gyvenimą.

Morisas Koenas gimė Niujorke imigranto iš Rusijos šeimoje.

1935 metais įstojo į JAV komunistų partiją.

Po dvejų metų išvyko į Ispaniją, kur su Abraomo Linkolno internacionaline brigada dalyvavo kovose prieš Franko sukilėlius. Buvo sužeistas. Gulint ligoninėje buvo užverbuotas Sovietų žvalgybos ir tapo žvalgybos kursų Barselonoje klausytoju, bet paaštrėjus padėčiai fronte kursai buvo paleisti. M.Koenas grįžo į JAV ir atnaujino ryšius su Sovietų žvalgyba.

Continue reading „Morisas Koenas – vienas žymiausių sovietų žvalgybos agentų”

tecer-tecer

“Fluency” – grupė Didžiosios Britanijos ekspertų, ieškojusių nedemaskuoto Sovietų agento aukštose pareigose Anglijos specialiosiose tarnybose.

Komisija „Fluency“ buvo bendras Saugumo tarnybos (MI 5) Skyriaus „D“ (tyrimai) ir Kontržvalgybos valdybos „Secret intelligence service“ (MI 6) projektas. 1964 metų spalį įkurtos komisijos pirmininku buvo paskirtas Piteris Raitas (Peter Wright) iš MI 5.

Tyrimas buvo pagrįstas sovietinių šnipų Entonio Blanto (Anthony Blunt), Džono Kernkroso (John Cairncross) ir Leo Longo (Leo Long) prisipažinimais tų metų pradžioje, o taip pat informacija, gauta iš kelių sovietinių perbėgėlių. Ypatingą dėmesį komisija sutelkė duomenims, rodantiems nežinomo agento veiklą ir vėliau priskirtiems demaskuotam Haroldui (Kim) Filbiui (Kim Philby).

Continue reading „Iš žvalgybos enciklopedijos: komisijai „Fluency“ taip ir nepavyko išaiškinti užsimaskavusio sovietų agento”

sverige

Stigas Venestriomas – Švedijos Karinių oro pajėgų (KOP) karininkas, tapęs sovietų šnipu.

Stigas Venestriomas (Stig Vennestrom, 1906 – 2006) karinę tarnybą pradėjo 1929 metais. Po metų įstojo į skraidymo mokyklą.

Ją baigęs išmoko rusų kalbą ir išėjo žvalgybinę parengtį. 1939 metais buvo pakeltas į kapitonus ir išsiųstas Maskvą dirbti Švedijos ambasadoje aviacijos atašė pareigose. 1940 metais S.Venestriomas buvo įtrauktas į Švedijos ginkluotųjų pajėgų centrinio štabo oro žvalgybos valdybą.

1945 metais S.Venestriomas gavo majoro laipsnį. Tačiau jis manė, kad iki tol jis jau nusipelnė daugiau. Jam atrodė, kad jo nevertina ir „užspaudžia“ tarnyboje. Grįžęs į Maskvą 1948 metais turėdamas pulkininko laipsnį, jis jau nebesistengė slėpti savo nepasitenkinimo. Tai patraukė sovietinės žvalgybos bendradarbių dėmesį, jie pradėjo ruoštis verbuoti jį į agentus.

Continue reading „Iš žvalgybos enciklopedijos: švedų pulkininko Stigo Venestriomo išdavystės”

JTO

“Jūs į čia atvykote kaip taikos pasiuntinys; mes jus priėmėme kaip draugą; jūs sulaužėte Jungtinių Tautų Sekretoriatui duotą priesaiką… Viso pasaulio akivaizdoje jūs kaltinamas išdavyste. Savo veiksmais jūs bandėte nužudyti milijonų žmonių viltį, kad karo galima išvengti ir kad gali įsiviešpatauti taika tarp pasaulio tautų. Niekindamas visą žmonių giminę, visa tai jūs darėte taip įžūliai, su šypsena, kaip kad dabar, stovėdamas priešais mane ir laukdamas nuosprendžio”…

Šie teisėjo žodžiai skirti vienam pirmųjų (o gal pirmajam?) Sovietų Sąjungos šnipų, dirbusių Jungtinių Tautų organizacijoje – Valentinui Gubičevui.

Continue reading „Valentinas Gubičevas – pirmasis sovietų šnipas Jungtinėse Tautose”